Ponedjeljak, 10. listopada 2011.
Obljetnički tjedan je započeo predstavljanjem “Zbornika radova Dr. Franjo Tuđman u okviru hrvatske historiografije”. To je zbornik istoimenog znanstvenog skupa održanog u Hrvatskom institut za povijest 10. i 11. prosinca 2009. Skup je bio održan povodom 10. obljetnice smrti dr. Franje Tuđmana, utemeljitelja i prvog ravnatelja Instituta za historiju radničkog pokreta Hrvatske. (današnjeg naziva Hrvatski institut za povijest).
Nakon uvodnih riječi ravnateljice dr. Jasne Turkalj, o Zborniku su govorili dr. Ivica Lučić i dr. Vijoleta Herman Kaurić, urednica.
Utorak, 11. listopada 2011.
Drugi dan obljetničkog tjedna započeo je Okruglim stolom naziva “Historiografija/povijest u suvremenom društvu”. Današnji okrugli stol je podijeljen u dva diskusijska panela: 1. pod nazivom Historiografija, teorija povijesti i metodologija – izvorna građa i interdisciplinarnost, 2. pod nazivom Historiografija i obrazovanje – povijest u nastavi i nastava povijesti. U diskusijskim panelima sudjeluju slijedeći izlagači: 1. dr. Zrinka Blažević sa temom “Suvremena historijska znanost pred izazovom inter i transdisciplinarnosti”, 2. dr. Irena Benyovsky Latin sa temom ” Interdisciplinarnost u istraživanju (srednjovjekovne) urbane povijesti/povijesti gradova”, 3. dr. Nenad Vekarić sa temom “In u povijesnoj znanosti”, 4. dr. Nada Kisić Kolanović sa temom ” Koncept suočavanja s poviješću : II. svjetski rat”, 5. dr. Zdenka Janeković Romer sa temom “Problem revizije i revizionizma u povijesnoj spoznaji”. U popodnevnom, drugom diskusijskom panelu sudjelovat će: dr. Snježana Koren, Stjepan Bekavac, dr. Hrvoje Petrić, Miroslav Šašić, prof., Dario Špelić, prof.
Okrugli stol je moguće pratiti uživo putem video konferencije.
Srijeda, 12. listopada 2011.
Treći dan obljetničkog tjedna nastavljen je Okruglim stolom, koji je podijeljen u dva diskusijska panela: 1. Komparativna historiografija/povijest – hrvatska povijest u drugim historiografijama i povijest drugih naroda u hrvatskoj historiografiji. Sudjeluju slijedeći izlagači: dr. Igor Graovac, dr. Damir Agičić, dr. Dinko Šokčević, dr. Marino Manin, dr. Ivica Šute, dr. Ljiljana Dobrovšak.
Popodnevni dio je posvećen 2. diskusijskom panelu pod nazivom Hitoriografija, politika i mediji – povijesni mitovi i stereotipi. Izlagači su: dr. Mladen Ančić, dr. Tihomir Cipek, dr. Mario Jareb, dr. Ante Nazor, Zvonimir Despot, prof., Tihomir Ponoš, prof.
Četvrtak, 13. listopada 2011.
Predstavljene su knjige: Pola stoljeća prošlosti: Hrvatski institut za povijest (1961.-2011.) i Bibliografija Hrvatskog instituta za povijest (1961. – 2011.)
O knjigama su govorili: dr. Jasna Turkalj, dr. Zdenko Radelić, dr. Mario Jareb, dr. Zoran Grijak, dr. Tamara Tvrtković.
Monografija Pola stoljeća prošlosti: Hrvatski institut za povijest (1961.-2011.), prateći znanstvenoistraživački, organizacijski i kadrovski put i razvoj te rezultate rada Instituta od njegova osnivanja, nudi čitateljima niz zanimljivih i manje poznatih podataka iz njegove povijesti, ali svjedoči i o brojnim i različitim izazovima vremena u kojima je Institut djelovao proteklih 50 godina.
Bibliografijom Hrvatskog instituta za povijest (1961. – 2011.), koja donosi pregled monografskih izdanja i periodičkih publikacija što ih je Institut izdao samostalno ili u suizdavaštvu, osim što se htjelo ukazati na bogatu izdavačku djelatnost i ulogu Instituta u razvoju hrvatske historiografije, htjelo se povjesničarima, kao i široj javnosti zainteresiranoj za praćenje hrvatske historiografije, pružiti korisno pomagalo.
Petak, 14. listopada 2011.
Obljetnički tjedan završio je svečanom Akademijom u “Zlatnoj dvorani” Hrvatskog instituta za povijest.