Hrvatski institut za povijest
sa zadovoljstvom Vas poziva na javno predavanje
Fenomen demokratske opozicije u zemljama Srednje i Istočne Europe 70ih i početkom 80ih godina XX. stoljeća
koje će održati
Mateusz Sokulski, MA
u srijedu 15. lipnja 2106.
u 12:00 sati u
Zlatnoj dvorani Hrvatskog instituta za povijest
Autor izlaganja namjerava predstaviti fenomen demokratske opozicije u zemljama Srednje i Istočne Europe u vrijeme vladavine komunističkog režima. Glavna riječ bit će posvećena vremenu 1970-ih godina, kada opozicioni pokreti nastaju u zemljama Istočnog Bloka kao izraz protivljenja postojećem političkom sustavu te zahtjevaju promjene u društveno-političkom životu i prije svega koncentriraju se na pitanjima osobne kao i nacionalne slobode.
Iako izlagač misli predstaviti okvire djelovanje opozicije u cijelom Istočnom Bloku, fokusirat će se na zemljama poput SSSR-a, gdje pojave protivljenja komunizmu pojavljuju se još polovinom 60. godina, Poljske, gdje razvoj demokratske opozicije poprima najveći zamah u odnosu na ostale zemlje Sovjetskog lagera, te Čehoslovačke, gdje iako malobrojna demokratska opozicija čini važan čimbenik društveno-političkog krajolika.
U okviru izlaganja bit će riječi o grupama poput Moskovskog Helsinškog Komiteta, čehoslovačke Karte 77 te ponajviše poljskih opozicionih grupa- Komiteta Obrane Radnika, Pokreta Obrane Prava Čovjeka i Građanina te najvećeg društvnog pokreta u Srednjo-Istočnoj Europi nastalog u ljeto 1980. godine- Solidarnosti. Osim organizacija i oblika njihovog djelovanja, poput izdavačke djelatnosti i raznih akcija u javnom prostoru, autor će pokušati također pokazati tko su bili ljudi koji bili su sudjelovali u otporu komunističkom režimu u navedenim zemljama.
U izlaganju kao i diskusiji koja slijedi nakon njega pokušat će se razmotriti kakva je bila uloga demokratske opozicije u pojedinim zemljama u rušenju komunističkog režima koncem 80. godina XX. stoljeća.
Mateusz Skulski, MA je doktorand na Sveučilištu u Wrocławu, gdje završava doktorsku disertaciju s temom „Poljsko-jugoslavenski odnosi 1970.-1980.“